Msconfig Nedir Nasıl Ayarlanır???

Msconfig Nedir? Ayarları ve Özellikleri

Kısaca anlatmak gerekirse msconfig; Windows işletim sisteminde bilgisayar açılırken çalısacak olan programların ve işlemlerin ayarlandigı yönetim yeridir. Buradaki ayarlamalar ile istedigimiz programları pc açılırken başlatabilir istediklerimizi ise engelleyebiliriz.

Msconfig Nasıl Ayarlanır?

1.) Msconfig yapılandırmasına girmek için yapmamız gereken Başlat menüsü altındakı Çalıştır komut kısmına (msconfig) komutunu girerek tamam (Enter) tuşuna basmamız gerekir. Bu işleme ait resimli anlatım aşagıdadır.

Msconfig Nasıl Ayarlanır?

2.) Bu aşamadan sonra karşımıza msconfig yönetim paneli gelir (Sistem Yapılandırma Yardımcı Programi). Aşagıdaki resimde belirlenen numaralara göre anlatımlar aşagıda yapılmıştır.

Msconfig Nasıl Ayarlanır?

1: Başlangıçta uygulanacak hareketlerin seçildigi bölümdür. Olduğu gibi bırakılmasında yarar var.
2: System.INI yapılandırma dosyasına göre başlangıçta çalışacak system.ini parçaları buradan belirlenir veya belirli olan parçalar iptal edilir. Olduğu gibi bırakılmalıdir.
3: Win.INI yapılandırması ile çalışacak uygulamalar buradan belirlenir. Normal ayarlarda kalması önerilir.
4: Boot.INI, Bilgisayar açılırken uygulanacak komut yapısı buradan ayarlanir. Kendi oluşturduğunuz boot.ini dosyasını uygulamak için 1 numaralı seçenekteki ayarlardan (Degistirilen BOOT.INI Dosyasını Kullan) seçenegini aktifleştirmeniz gerekmektedir.
5: Bizim asıl ilgilendigimiz 2 bölümden bir tanesidir. Windosws işletim sistemi açılırken kendi gereksinimi olan program parçalarıyla bazi diğer programların hizmet parçaları (update, lisans, feed) bu bölümde ayarlanır. Windowsun kendisi için kullandigi kritik dosyaların açılmasını engellememeniz için bölüm alt tarafinda bulunan (Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle) seçenegini aktif etmemiz gerekir. Bu seçenegi aktif ettikten sonra geriye sadece sonradan yükledigimiz programlarin hizmet bölümlerinden bazıları kalmaktadır.

Mesela bir virüs programının update kısmını bilgisayar açılırken açılmamasını istiyorsak. Programın update hizmetini veren açılış komutunu Hizmetler bölümü altından bulup seçenegi pasif hale getirmeliyiz. Aşagıdaki resimde örnek bir pasif hale getirilmiş virüs programı ve microsoft hizmetlerinin gizlenmiş hali bulunmaktadır.

Msconfig Nasıl Ayarlanır?

Bu ayarlamadan sonra alt tarafta bulunan uygula butonuna basmamiz yeterli olacaktır.

6: Bu kısımdaki programların 5 numaradan farkı ise hizmet programları degil, sonradan yükledigimiz asıl programların birçogudur. Örnek verecek olursak msn messenger programını veya bilgisayar açılırken otomatik olarak açılan ve simge durumuna geçen (quicktime, winzip, bluetooth) programları ve daha bir çok programı bu kısımdaki seçimleri kaldırarak (tickleri kaldırmak) bilgisayar açılırken otomatik olarak açılmaz hale getirebiliriz. En çok sorunlarda bir tanesi olan Bilgisayar açılırken çalışan programlar tamamen bu bölümden ayarlanmaktadır. İstediginin programın seçenegini kaldırın ve işlemi bitirin.

3.) Tüm ayarlamaları yaptiktan sonra uygula seçenegine tıklayıp ardından Kapat butonuna basmalıyız. Kapat butonuna bastıktan sonra (Bilgisayari yeniden başlatma) ile ilgili bir uyarı ile karşılasacagız. Eger herhangi bir işiniz yok ise yapılandırma ayarlarının etkin hale gelmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eger bir işiniz var ise daha sonra yeniden başlatın.

Bilgisayar yeniden başlayıp açıldıktan sonra bir uyarı ile daha karsılasacaksınz. Bu uyarıdaki seçenegi işaretleyip Tamam tuşuna bastıktan sonra tüm yapılandırmanız ayarlanmış olacaktır. Bu yapılandırma ayarlarını bios boot ayarlarından farklı, sadece işletim sisteminde çalışan programlar üzerine etki ettigini unutmayın.



Yorumlarınıza Cevap en geç 3 gün içinde mail adresinize gelecektir.
web sayfamız üzerinden cevap verilmemektedir.

adınız soyadınız:
Mail adresiniz:
Varsa Websiteniz:
İletiniz (yazmak isterseniz):


Copyright © 2009 Tüm haklar Computer Notebook Yedek Parça Türkiye ithalatçı Distribütörü aktabilgisayar.com 'e aittir .