Bilgisayar Kasası Nedir Ne işe Yarar?

Bilgisayar Kasaları

Bilgisayarın çalışması için gerekli tüm parçaları bir araya toplamak ve onları dış etkenlerden korumanın yanı sıra bilgisayarın ihtiyacı olan elektrik ihtiyacını ve sistemin soğutulmasını sağlamak kasanın görevidir. Voltaj ayarlarını ve bir takım göstergeleri bünyesinde bulundurur. Kalitesiz bir kasa nedeniyle güç kaynağının hassas parçalara verebileceği zarar ve soğutma sistemi göz önüne alınırsa dikkatle seçilmesi gerekenparçalardan biridir. Kasaların içinde sistemi aşırı ısıdan önlemek için fanlar bulunur. Bu fanlar bazı kasalarda bir bazılarında ise iki tanedir.

Kasa fanları ikiye ayrılır. Birincisi dışarıdaki soğuk havayı kasa içerisine alan fanlar – ki bu tür fanlı kasaların içi aşırı tozlanır- ikinci tür fanlar ise kasa içerisindeki sıcak havayı dışarıya atan fanlardır. İkinci tür fanlar daha iyidir ama daha fazla ses çıkartırlar. Kasalar türlerine göre ise üçe ayrılırlar. Bunlardan ilki bizim yani ev kullanıcılarının ve ofis kullanıcılarının kullandığı ATX türü kasalar, diğeri Server yani sunucular için tasarlanmış tip kasalar, üçüncüsü ise monitörün altına yerleştirilen tip kasadır. Artık üçüncü tür kasalar kullanımı azalmaktadır.

Bilgisayarın tüm parçalarını bir arada tutarak dış etmenlerden koruyan ve enerji sağlayan üniteyi içeren birimdir. Slimcase yada kısaca slim denilen ve monitör altında yatay olarak duran modeldir.

Tower adı verilen modeldir. Bu modellerde dik olarak dururlar ve bilgisayarımıza yeni parçalar eklerken genişleme olanakları slim kasalardan daha fazladır. Mini tower kasaların Midi tower ve Big tower adı verilen daha yüksek ve geniş modelleri de bulunmaktadır.

Kasaları birbirinden ayıran diğer özellikleri ise, kullanılan güç kaynaklarıdır (power supply).Bunlar AT adı verilen eski model güç kaynağı bağlantısı ve ATX adı verilen daha gelişmiş güç yönetimi sağlayan sistemlerdir.

Bir Kasada Bulunması Gereken Özellikler…

1. Genişletilebilirlik: Gerek yuva gerekse güç kaynağındaki kuvvet çıkışları açısından CD-ROM, sabit disk gibi takılabilecek mevcut ve ek donanımı kaldırabilecek kapasiteye sahip olması.
2. Sessizlik: Bilgisayarla çalışırken kasa gürültüsü kullanıcıyı rahatsız edici seviyede gürültü çıkarmamalıdır.
3. Kalite: Metal aksamın sağlam, eğilmeyecek bir malzemeden yapılmış olmalı. Plastik aksamın kaliteli malzemeden yapılmış olması. Güç kaynağının yeterli güçte olması ve yeteri kadar çıkışı olmalı. Güç kaynakları üzerindeki CE ve TUV gibi standartları bulunmalıdır.
4. Montaj ve Bakim Kolaylığı: Anakartın yerleştirileceği blok sökülebiliyor mu? Veya çıkarmadan monte edebilecek yeterli alan var mi? Sabit disk, CD-ROM, disket sürücü başka donanımları sökmeden rahat sökülüp takılabiliyor mu? Ön kapak rahatça bütün halinde sökülüp takılabiliyor mu? Bizzat birer disket ve CD sürücü bağlayarak takıldığı zaman aralıklar kalıyor mu? Tüm bu noktalar göz önünde bulundurulmalıdır.
5. El kesme tehlikesi: Her kasa içindeki el değebilecek bölgeleri elleyerek, özellikle el çarptığında yaralayabilecek bölgeler yuvarlatılmış olmalıdır.11 Responses to “Bilgisayar Kasası Nedir Ne işe Yarar?”

commenter

teşekürler

commenter

çok saolun…

emir gönç | Ekim 15th, 2011 at 13:47
commenter

çok teşekkür ederim ödevim için ihtiyacım vardı

sorunlu_perenses | Aralık 29th, 2011 at 20:31
commenter

teşekkürler hepinze emir gönç muck

onur ışık | Ekim 13th, 2012 at 23:31
commenter

çok tesekkür ederim sayesinde ödevimi yaptım

commenter

çok teşekürler ödevimi yaptım

commenter

Saolun ödevimi yapmaya çok yardımcı oldu:))))

commenter

çok tesekkür ederim sayesinde ödevimi yaptım

commenter

ödevime yardımcı oldu

cansu yanaşık | Aralık 5th, 2013 at 20:36
commenter

çokk ama çok teşekkürler sayenizde bilgisayar ödevimi yaptm çok saolun

commenter

çok güzeldi herkese tavsiye ediyorum

Yorumlarınıza Cevap en geç 3 gün içinde mail adresinize gelecektir.
web sayfamız üzerinden cevap verilmemektedir.

adınız soyadınız:
Mail adresiniz:
Varsa Websiteniz:
İletiniz (yazmak isterseniz):


Copyright © 2009 Tüm haklar Computer Notebook Yedek Parça Türkiye ithalatçı Distribütörü aktabilgisayar.com 'e aittir .