SQL SERVER NEDİR ?

İş dünyasında giderek büyüme eğilimi gösteren kurumsal sistem altyapısı ve web sitelerinin gereksinimi olan güvenilirlik ve ölçeklenmeyi SQL Server 2000 çeşitli işlevleriyle garanti ediyor. Distributed Partitioned Views ve log yükleme özellikleri, simetrik çoklu işlemcili (SMP) sistemlerin tüm avantajlarını değerlendirirken, işlemleri de dengeli bir şekilde dağıtarak veri trafiğinden kaynaklanabilecek olası sorunları başından önlüyor.

Distributed Partitioned Views, SQL Server verilerini bölerek (partitioning) veritabanı işlem yükünü sunucu grubu içinde dağıtmaya yarıyor. Verilerin dağıtıldığı sunucular bölümlenmiş verinin yönetimi için işbirliği yapıyor fakat bağımsız çalışabiliyorlar. Veriler bölümlense de veritabanı üzerindeki bu bilgilere ulaşmaya çalışan tüm uygulamalar, veritabanının sunucular üzerindeki dağıtık yapısından bağımsız şekilde veritabanını bir bütün olarak görebiliyor. Bu arada tüm sunucular, veritabanı sorguları ve sorgu güncellemeleri, veri tarama işlemleri ve veri güncellemeleri için bağlantıları kabul ediyor.

Log Shipping de SQL Server 2000 ile gelen yeni bir özellik. Sistemlerin sürekli çalışır durumda olması gereken ortamlarda sunucular arasında işlem kayıt dosyalarını (log) aktararak verilerin zamanında ilgili yerlerde yedeklenmesini sağlıyor

SQL SERVER NEDİR ?

Microsoft SQL Server Client-Server ve web tabanlı uygulamalarda ihtiyaç duyulan veri depolama çözümlerinde kullanılan bir server yazılımıdır.

SQL Server’ı iki tür veritabanını yönetmek için kullanırız. Bunlar OLTP (Online Transaction Processing) veritabanları ve OLAP (Online Analytical Processing) veritabanları. Genel olarak farklı client’lar network üzerinden haberleşerek veritabanlarına erişirler.

SQL Server ile terabyte boyutundaki veritabanlarını yönetebilirsiniz. Birden fazla server arasında Windows Clustering yaparak SQL Server’ı kullanabilirsiniz.

SQL SERVER’A GİRİŞ

SQL Server ile yoğun verileri işleyebilir, saklayıp analiz edebilir ve yeni uygulamalar geliştirebilirsiniz. SQL Server OLTP ve OLAP için gerekli olan veri saklama ürünlerini ve teknolojilerini destekler. SQL Server bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir (RDBMS: Relational database management system).SQL Server;

· Veri işleme ve analiz için saklanan veri yığınlarını yönetebilir.

· Client uygulamalarından gelen isteklere cevap verebilir.

· SQL Server ve clientlar arasında veri göndermek için T-Sql (Transact SQL), XML, MDX veya SQL-DMO kullanabilir.

İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi (RDBMS)

Bir RDBMS aşağıdaki işlemlerden sorumludur;

  • Bir veritabanındaki veriler arasında ilişkiler kurmak
  • Verileri hatasız bir şekilde saklamak ve veriler arasında tanımlanan ilişkileri bozmamak
  • Bir sistem hatası durumunda tüm verileri kurtarabilmek

Veri saklama modelleri

SQL Server OLTP ve OLAP veritabanları yönetebilir.

OLTP Veritabanları: Bir OLTP veritabanı içinde veriler genellikle ilişkisel tablolar içinde organize edilir. Gereksiz veri yığınları azaltır ve veri güncelleme hızını arttırır. SQL Server çok sayıda kullanıcının gerçek zamanlı olarak veri analiz edebilmesini ve güncellemesini sağlar. Örnek olarak OLTP veritabanları havayolu bilet satış bilgileri ve bankacılık işlemlerini içerir.

OLAP Veritabanları: OLAP teknolojisi büyük verilerin organize edilmesi ve incelenmesini sağlar. Örneğin bir analist büyük verileri hızlı ve gerçek zamanlı olarak değerlendirebilir.SQL Server Analiz Servisi toplu raporlama ve analizde, veri modelleme ve karar desteğe kadar geniş alanda çözümler sunar.Yorumlarınıza Cevap en geç 3 gün içinde mail adresinize gelecektir.
web sayfamız üzerinden cevap verilmemektedir.

adınız soyadınız:
Mail adresiniz:
Varsa Websiteniz:
İletiniz (yazmak isterseniz):


Copyright © 2009 Tüm haklar Computer Notebook Yedek Parça Türkiye ithalatçı Distribütörü aktabilgisayar.com 'e aittir .