Intel, Core i7 serisi

Intel firmasının yıllardır Nehalem kod adı altında bilinen işlemcileri Core i7 ismi ile çok yakında piyasada olacak.
Intel artık Nehalem teknolojisini baz alan çift çekirdekli işlemciler üretmeyecek. Çünkü Core i7 daha kullanıcıya fazlasını sunacak. Intel bellek denetleyicisini senelerdir anakart üreticilerine devretmiş olsa da artık doğrudan işlemcileriyle bütünleştirmeyi tercih ediyor. Ayrıca Core i7 temelli anakartlarda sadece DDR3 bellek desteği sunacak. Dolayısıyla alacağınız belleklerin DDR3 olması mecburi olacak. Böylece DDR2 devride kapanmış oluyor.Çift çekirdek işlemciler hayatımıza daha yeni girmişken, Intel çift çekirdekli işlemci devrini kapatıyor. Core 2 Duo yakında eski modeller arasında girecek ve dört çekirdekli işlemciler standart hale gelecek.
corei7-akta
Intel, Core i7 serisi i7-920, i7-940 ve i7-965 Extreme Edition isimleri ile piyasada olacak. Core i7 yeni ve ilginç olan birkaç özellik sunuyor. Özellikle enerji tasarrufu yongası çok heyecan verici. Eğer işlemci her an minimum güç tüketimi kuralına göre çalışırsa elektrikten tasarruf yapabilir ve böylece enerji maliyetlerini düşürebilirsiniz. İşin en güzel tarafı ise sizin hiçbir ayar yapmanıza gerek olmaması; yonga her şeyi sizin için yerine getiriyor.

Core i7′nin ilginç özellikleri arasında bütünleşik bellek denetleyicisi ve Hyper Threading’in dönüşü var. En son bahsedilen özellik Pentium 4 zamanında kullanılmıştı ve birden çok işlem parçacığını paralel olarak çalıştırma mantığını baz alıyordu. Böylece CPU işletim sistemine çekirdek sayısını iki kat daha fazlaymış gibi gösteriyor ve birden çok görevi aynı anda işleyebiliyor. Bunun dışında Core i7, 8 MB üçüncü seviye (L3) önbelleğe sahip.

i7-965XE – 3.2GHz, i7-940′i – 2.93GHz, i7-920′i – 2.66GHz özelliklerinde 17 Kasımdan itibaren piyasaya çıkacağı fiyatlar ise kaynağa göre $284 , $562 ve $999 sırasıyla olması bekleniyor.Yorumlarınıza Cevap en geç 3 gün içinde mail adresinize gelecektir.
web sayfamız üzerinden cevap verilmemektedir.

adınız soyadınız:
Mail adresiniz:
Varsa Websiteniz:
İletiniz (yazmak isterseniz):


Copyright © 2009 Tüm haklar Computer Notebook Yedek Parça Türkiye ithalatçı Distribütörü aktabilgisayar.com 'e aittir .