Http ve Https Nedir ne işe yarar?

http nedir? http, “Hyper Text Transfer Protocol” (Hiper Metin Transferi Protokolü) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. Bir web sitesine bağlanmaya çalıştığınızda, siz adresin başına bunu yazmasanız da tarayıcınız bunu otomatik olarak ekler, çünkü sunuculardan web sitelerine ait bilgileri indirebilmeniz için, “http” protokolü ile bir istekte bulunmanız gerekmektedir. Adreslerin başına eklenen “http”, sunucuya web sitesi ile ilgili bilgileri size “http” kuralları çerçevesinde iletmesi komutunu verir ve iletişim başlar.
https nedir? http, “Hyper Text Transfer Protocol Secure” (Hiper Metin Transferi Protokolü – Güvenli) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin “başkaları tarafından” okunamayacak şekilde nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. Özellikle internet üzerinden yürütülen bankacılık işlemleri için banka siteleriyle bağlantı kurulduğunda ya da kredi kartıyla ödeme yapılan sistemlerde kredi kartı bilgileriniz doğrulanırken, tarayıcınızdaki adres çubuğunun başında “http” yerine “https” yazdığını görürsünüz. Başında “https” yazılan adreslerle bağlantı kurduğunuzda, bilgiler sadece karşı taraf ve sizin tarafınızdan okunabilecek şekilde şifrelenir. http ile yapılan bilgi alışverişinde ise bir şifreleme yoktur, başka kişiler de sizin aldığınız ve verdiğiniz bilgilere ulaşabilir. https, bilgi güvenliği gereken zamanlarda uygulanan bir güvenli iletişim protokolüdür.5 Responses to “Http ve Https Nedir ne işe yarar?”

GÜLBEN MIZRAK | Mart 20th, 2011 at 23:46
commenter

network protokollerini kısaca ve anlaşılır biçimde açıklar mısınız? şimdiden teşekkürler..

commenter

https:// nasıl alınır mesela sitem olsa siteme ben böyle birşey ekleyebilirmiyim başına, ekleyebiliyorsam nasıl eklerim?

Cengiz Tekin | Mart 28th, 2013 at 21:44
commenter

1 adet DELL 1012 mini inspiron Türkçe klavye ye ihtiyacım var fiyatınız nedir İzmirde nereden temin edebilirim
Selamlar Cengiz

commenter

http yada network bağlantılarında şifreleme demişsiniz ama şunu anlatmamışsınız yeni veri tabanına göre
tüm kullanıcıların iinternet üzerindeki hareketleri kayıt ediliyor mesela google yada yahoo yada yandex gibi arama motorları ve daha bir çoğu ne aradığınızı kayıt eder bu kelime aramalarında en çok tıklanan kelime arama motorunun en üst sayfasına gelir yani bir nevi otomatik sözlük gibi şimdi burdan yola çıkarsak aradığınız kelimeyi kayıt eden bir programcık gittiğiniz tüm siteleri de kayıt eder buda ıp adresinizin bıraktığı iz gittiği yoldur yani ne kadar gizlesenizde biri bizi gözetliyor nedenmi bir gün birine tehdit küfür gibi olaylardan sonra hakkınızda dava açılırsa rahatlıkla sizi bulsunlar diye unutmayın internet özgürlükse herkes ne yaptığınızı bilebilir şifrelemede yalan ve hayalden ibaret bu sisteme yani https ye geçişte bu kayıtları daha düzenli hale getiriyor saygılar mechulasker

commenter

Merhaba ben twitterde ayar bölümünden tablet.telefla twittere giriş şıkkını kapatmışım şimdi tel.tablettende twittera giremiyorum yardımcı olurmusunuz?

Yorumlarınıza Cevap en geç 3 gün içinde mail adresinize gelecektir.
web sayfamız üzerinden cevap verilmemektedir.

adınız soyadınız:
Mail adresiniz:
Varsa Websiteniz:
İletiniz (yazmak isterseniz):


Copyright © 2009 Tüm haklar Computer Notebook Yedek Parça Türkiye ithalatçı Distribütörü aktabilgisayar.com 'e aittir .