Güç Kaynağı veya Power Supply Nedir?

AT güç kaynaklan günümüz işletim sistemi olan Windows 98, Windows ME ve Windows 2000 sürümlerinin desteklediği ACPI ayarlan konusunda problemli. Yani bunlar otomatik kapanma ve açılmalara karşı cevabı veremiyorlar. ATX yapıda kullanılan güç kaynaklan ise Windows 98, Windows ME, Windows 2000 ve Windows XP sürümlerinin desteklediği ACPI ayarlan konusunda yeterli desteği sunuyorlar. Yani otomatik güçten kesme, düşük güce geçme ve kolay açılma gibi. Tabii bunlara ATX ana kartların verdiği ACPI desteğinin rolü çok büyük. Bu tip kasalarda kullanılan güç kaynaklan ise 230W – 250 W arasında değişen bir elektrik kullanıyorlar. Yeni P4 kasalarda ise güç kaynaklan ise 300 W elektrik tüketiyorlar.

Genellikle PC güç kaynakları (Power Supply) için kullanılan kablonun renkleri ve anlamlan. Yalnız bu renkler bazı modellerde değişebilir. O yüzden bunu deneyerek kullanmak daha iyi sonuç verecektir.Siyah (Black) toprak için kullanılır. Kırmızı (Red) +5V’u temsil eder. Sarı (Yellow) + 12V’u temsil eder.

Ayrıca ATX yapılı bazı güç kaynakları üzerinde açma kapama düğmeleri de bulunuyor. Böylece kasa üzerindeki aç – kapa düğmesinden önce sistem buradan kapatılabiliyor. ATX yapılı sistemlerde öndeki aç-kapa düğmesi sistem kilitlendiğinde sistemi kapatmak için 4-10 sn bu düğmeyi basılı tutmak gerekebiliyor. Ama güç kaynağı üzerinde eğer bir aç-kapa düğmesi varsa bütün bunlara gerek kalmadan sistemistenildiğinde herkes tarafından kolayca kapatılabilir. Bir de On NOW teknolojisi ile bilgisayarınızı uyku konumunda bırakabilir. Bu sayede hem daha az elektrik harcamış olunur, hem de hiç vakit kaybetmeden
bilgisayarda en son yapılan işleme devam edebilmek mümkün. Ayrıca bilgisayarınıza bir faks -modem kartı takılıysa, bir faks çağrısı geldiğinde bilgisayarınız kendiliğinden açılıp faks alabilir.

Güç Kaynağı Kullanılırken Dikkat Edilecek Noktalar

Güç kaynaklan tüm bilgisayar sistemine elektrik verdiğinden dolayı sağlıklı bir sistem kullanımı açısından dikkat edilmesi gerekli en önemli parçaların başında geliyor. Bu noktalan şöyle sıralayabiliriz;

a) Birinci ve en önemli husus güç kaynağının gücünü yani elektriği kesinlikle topraklı bir hattan almalı. Aksi halde topraksız bir hattan gelen ve güç kaynağına giren elektrik o güç kaynağı ve sistemde elektrik kaçağına sebep olacak. Belli bir kullanımdan sonra güç kaynağı yanacaktır.
b) Güç kaynağı öncelikle kasaya iyi monte edilmiş ve yerinde oynamayacak şekilde olmalıdır.
c) Güç kaynağının ana kartla bağlantısı oldukça iyi yapılmış olmalıdır.
d) Güç kaynağının yeterli elektrik çıkış uçlarına sahip olmasıdır. Böylece kasa içersine yeni bir sürücü eklendiğinde güç problemi ortadan kalkar.
e) Güç kaynağının kasadaki konumu kesinlikle işlemcinin üzerine gelecek şekilde olmamalıdır. Çünkü bu konumda işlemci fanı yeterli soğutmayı sağlamak için gerekli hava dolaşımını sağlayamıyor. Dolayısı ile orada çabuk bir ısınma olayı meydana geliyor. Bu da sistemin sanki ortada bir sebep yokken kilitlenmesineveya bazen programlardan sebepsiz çıkış yada kapanmalara sebep oluyor. Çünkü bu durumda özellikle yeni ana kartlarda öngörülen işlemci ve sistem ısınma sınırlarına çok çabuk ulaşılıyor. Bu etki özellikle oyun programlarında kendini daha çok hissettiriyor. Bu durumu ana kart CD ‘leri ile verilen “Hardware Monitor ” programları ile kontrol etmek yaklaşık değerler elde ederek ısı değerlerini izlemek açısından iyi olur.

f) Güç kaynağının bulunduğu konum eğer duvara karşılık geliyorsa en az bir 30 cm boşluk bırakılacak şekilde olmalı. Böylece yeterli hava boşluğunu vermiş oluruz. Özellikle masa altına konan ve arkası tamamen kapalı masalara dayanmış kasalar yeterli sistem soğutmasını kesinlikle sağlayamaz.

g) Güç kaynağı yılda bir kez bir kompresör kullanılarak temizlenmelidir. Çünkü tozlarda güç kaynağının yeterli sistem soğutması yapmasını engellerler. Dolayısı ile sistemde ısınma problemlerine sebep olurlar. Bazı elektrik süpürgeleri (Dışa üfleyenler) de bu işi yapar.

h) Kasa içersinde güç kaynağının soğutmasına yardımcı olmak için ayrıca kasanın ön tarafında veya güç kaynağının altında belirtilen bir noktaya ekstra bir fan takılmalıdır. Bu genellikle işlemci ve ekran kartı üzerindeki fanların soğutmasına da yardımcı olacaktır. Yada slot fanlar kullanılabilir. Bunun için boş bin PCI yuva yeterlidir.

i) Çalışan güç kaynaklarının fanlarına kesinlikle dışarıdan bir nesne takılmamalıdır. Bu güç kaynağının bozulmasına sebep olur. Bürolardaki kullanımlarda buna özel önem verilmelidir.Yorumlarınıza Cevap en geç 3 gün içinde mail adresinize gelecektir.
web sayfamız üzerinden cevap verilmemektedir.

adınız soyadınız:
Mail adresiniz:
Varsa Websiteniz:
İletiniz (yazmak isterseniz):


Copyright © 2009 Tüm haklar Computer Notebook Yedek Parça Türkiye ithalatçı Distribütörü aktabilgisayar.com 'e aittir .